مدیریت خشم

همه ی افراد در طول زندگی خود در موقعیت های مختلف واکنش های هیجانی متفاوتی را از خود نشان می دهند مانند : ترس ، محبت ، خشم ، شادی ، لذت ، اندوه ، تنفر ، تعجب ، علاقه و …  که هرکدام از این هیجانها برای خود جای بحث دارد اما بحث فعلی ما درمورد خشم و مدیریت آن است .

تا اینجا متوجه شدیم که خشم یک واکنش هیجانی است ؛ اگر بخواهیم یک مقدار بیشتر در مورد خشم صحبت کنیم ، میتوان گفت که خشم یک احساس و هیجان بد است و آن دسته از هیجان هایی که همراه خشم هستند عبارتند از : عصبانیت ، خشونت ، خصومت ، کینه توزی ، غضب ، حسادت ، رنجش ، تحقیر ، ناراحتی و …

حال ما باید بیاموزیم که خشم خود را مدیریت کنیم زیرا با مدیریت خشم خود از سلامتی به جسم خود کمک خواهیم کرد ، ارتباط بهتری با دیگران برقرار می کنیم ، در زندگی رضایت بیشتری خواهیم داشت ، تصمیم های بهتری می توانیم بگیریم ، از عملکردهای نادرست درهنگام خشم جلوگیری می کنیم تا بعد پشیمان نشویم و بسیاری دلایل دیگر.

 
مدیریت خشم

مدیریت خشم

لازم به ذکر است که یادآوری کنم منظور از کنترل خشم ، بروز ندادن آن نیست بلکه منظور این است که هنگام خشم انتخاب عکس العمل بهتری نسبت به آن موقعیت خشم برانگیز داشته باشیم که شامل چند ویژگی می باشد :

– رضایت خاطر خود و ارتباط بهتربا دیگران ( هدفمند باشد )

– نباید آنگونه رفتار کنیم که به خودمان آسیب بزنیم ( کندن موی سر و … )

– نباید عکس العملی که از خود نشان می دهیم به دیگران و محیط اطرافمان آسیب بزند. ( ناسزا گفتن یا بی احترامی ، شکستن چیزی و … )

– عکس العمل خشم ما باید متناسب با عاملی که آن را بوجود آورده است باشد ؛ یعنی اگر کسی ناخواسته وسایل ما را خراب کند نباید به شدت خشمگین شویم .

در کل مدیریت یعنی برای رسیدن به اهداف از امکانات استفاده بهتری کنیم .

سوالی که امکان دارد برایمان پیش بیاید این است که چرا نمی گوییم حذف کامل خشم و می گوییم مدیریت خشم ؟

زیرا خشم علاوه بر جنبه های منفی ، جنبه های مثبت نیز دارد :

جنبه های مثبت خشم :

– قدرت مقابله با آنچه را که نمی خواهیم به ما می دهد .

– باعث می شود تا اطرافیان متوجه شوند که چه چیز ناراحتمان کرده و به نیازهای ما توجه کنند .

– باعث بقای ما می شود .

برای مسلط شدن و کنترل خشم اغلب افرادی که مراجعه می کنند با استفاده از راهکارهای بلند مدت و کوتاه مدت و استفاده از جداول وصف موقعیت خود در هنگام رویارویی با موقعیت خشم برانگیز توانسته اند به موفقیت برسند و خشم خود را مدیریت کنند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *